Plavba po Dunaji a Černém moři 2017-2018

Kdy: 16.6. 2017 – 30.7. 2018 – 87 plavební dní
Kam: Komárno (SK) – Tsarevo (BG)
Státy: Slovensko – Maďarsko – Chorvatsko – Srbsko – Rumunsko / Bulharsko – Rumunsko – Bulharsko
Vzdálenost: 1458 NM / 2700 Km
Loď: Oplachtěná veslice Halli, 5,9m / 2,3m, 6 vesel, 12 m² plachet

V roce 2017 jsem nechal ušít nové plachty a v červnu vyrazil na plavbu po řece Dunaj. Loď jsme spustili na řeku Váh 16.6. 2017 u slovenského města Komárno. Mým snem bylo doplout až do míst, kde se Dunaj vlévá do Černého Moře a tuto nádhernou přírodní scenérii se stovkami jezer náležitě prozkoumat. Mým nadplánem byla také příbřežní plavba po Černém moři, která se uskutečnila také díky ochotným rybářům v deltě, kteří mi pohlídali loď a výbavu přes zimu. Po moři jsme v létě 2018 upluli přibližně 850 Km.

Loď Halli
Jak jsem přišel k této úžasné lodi se můžete dočíst v tomto článku. Jedná se o téměř 6ti metrovou oplachtěnou veslici, kterou jsem v roce 2018 doplnil před plavbou v Černém moři malým závěsným motorem. Loď má železnou kostru s obšívkou z modřínu, její tvary a rejová plachta jsou inspirovány tradičními vikingskými drakary. S výbavou váží kolem 500 kg. Její výhoda je šířka 2,3m, která umožňuje pohodlné spaní na palubě až pro 5 osob. Nejvíce nás na ní spalo 7.

Dunaj
Samotný Dunaj je překrásná řeka, která protéká mnoha národními parky a úchvatnými liduprázdnými přírodními scenériemi. Za celou 60ti denní plavbu do delty jsem potkal pouze dvě rekreační plavidla, jinak jsme takřka na žádné jiné, než místí lidi nenarazili. Samotnou řeku vroubí autentické příbřežní vesnice a malá městečka. Především Srbové a Bulhaři jsou aktivní rybáři a mají ke krajině velice vřelý vztah, což se pozitivně odráží například v kvalitě služeb, nebo upravenosti veřejného prostoru. Popis událostí a zážitků z této plavby by vydal na samostatnou knížku. Proto se omezím především na zveřejnění fotek vlastních a také mých spoluplavců.

Ukázka z lodního deníku:
18.6 2017 Předpověď větru mírně nepříznivá a tak jsme vypluli již v 4:50, abychom stihli doplout do Budapešti a včas nabrat Mikuláše. Plavba byla zdařilá, prakticky stále foukal středně silný zadní vítr. Za městem Vác asi v Szödligetu jsme dali cca 3 hod pauzu. Já se snažil dospat, ale bylo slunečné a větrné počasí, tak to moc nešlo.

Po vyplutí nás až do Budapešti doprovázel mírný až střední zadní vítr. V Budapešti je mnoho mostů, je lepší sundat stěžeň. Bylo málo vody, a tak bylo proplutí se stěžněm v pořádku. Ale u kraje pilířů se mostovka snižuje- mohlo by dojít ke kolizi stěžně. V průběhu plavby jsem prasknul veslo o zelenou bóji. Před Budapeští kontrola policií – doporučili nám jet na pravém rameni = méně lodí.
Kotviště: příjemná malá zátoka s moly, připlutí v 18:30 N47° 27,6´ E19° 3,5´

31.7. 2017 Vstávání v 5:00, odplutí v 5:30. Do cca 8:00 bezvětří, pak postupně sílící vítr až do cca 14:30, kdy vítr zesílil tak, že proti němu bylo příliš náročné veslovat. Oběd a odpočinek na severní straně rezervace na ostrově. Poté na vesla, ptám se, zda nás někdo nevezme. Potkali jsme rybáře, kteří nám za 2 piva zagorka dali parmu (1kg) ze sítě.
Kotviště N44°1,5´ E26°18,8´
Večer / v noci šífy uvízlé na mělčině vyprošťovali lodníci.

Galerie fotek z plavby po Dunaji:

Delta Dunaje
V deltě jsem strávil několik týdnů. Je to obrovská plocha protkaná stovkami malých kanálů proložených velkými jezery. Dunaj se zde rozvětvuje do několika hlavních ramen, kterými se vlévá do moře. Žije zde hned několik národnostních menšin v čele s původně ruskými Lipovany, kteří se dodnes živí hlavně rybolovem. Ti utekli v 18. století před náboženskými reformami Petra Velikého a obsadili do té doby liduprázdnou deltu. Pak zde narazíte také na pár ukrajinských vesnic a samozřejmě rumunských. Delta je rájem především pro ptactvo, voda ve většině jezer je křišťálově čistá díky vodním rostlinám, které fungují jako přirozená filtrace. Jediným dopravním prostředkem jsou samozřejmě lodě, hlavní kanály jsou pravidelně udržovány průjezdné, sjízdnost vedlejších minikanálů je proměnlivá, záleží na mnoha faktorech. Deltu v posledních letech začali navštěvovat turisté, především domácí Rumuni, které místní lákají hlavně na rekreační rybaření. Symbolem delty jsou pelikáni, které vídáte na každém kroku. Po náročné plavbě ze Slovenska jsem zde loď u ochotných Lipovanů zazimoval. Delta Dunaje prý každoročně zamrzá, takže někdy jezdí údajně malí Lipovánci do školy i na bruslích. Mimochodem ve stejnou roční dobu bylo v deltě v roce 2018 asi o 1,5 m vody více než v extrémně suchém létě 2017. Na největší průzkumnou akci delty naplánovanou na rok 2018 jsem si přivezl nafukovací plavidlo, s kterým jsme pluli i tam, kam se Halli nevešel. Na moři jsem pak pálavu používal jako přibližovací plavidlo tzv. dhingi.

Ukázka z lodního deníku:
6.7. 2018 Ráno chycení sumce. Dramatické přetažení lodě mezi plujícími ostrovy. Táta později zjistil, že měl dvě pijavice. K obědu jsme si udělali sumce. Kuba s Vaškem odjeli na pálavě a nedali vědět, kdy se vrátí. Na večer jsme dorazili do Caraormanu. Caraorman byla zajímavá vesnice s pozůstatky továrny z Caucescovy éry.
Kotviště Caraorman
 
9.7. 2018 Ráno jsme vyrazili z laculu* Gorgova. Zamotali jsme se do sítí – musel jsem tedy brzo ráno do vody vyprostit kormidlo od sítí. Motorem** proti proudu jsem náročně manévroval mezi stromky- vrby až jsme po cca 2 hodinách přistáli u mola v Murighiolu. Zde jsme vysadili holky i Jakuba a posilnili jsme se s Vaškem polívkou čorbou, kterou nás pohostili místní rybáři. Nabili jsme mobily + powerbanku a počkali na Kryštofa a Mikuláše. S nimi jsme vyrazili po proudu směr st. George. Zakotvili jsme v kanále, který vedl do podlouhlého laculu Erenciuc. Večer jsme dělali čorbu z línů a štiky. Bylo zde strašně moc komárů- ve spacáku bylo strašné vedro- spacák i karimatka naprosto propocená.
 
*lácul = rumunsky jezero
*do delty jsem tento rok přivezl malý 6kW závěsný motor Yamaha

Galerie fotek z plavby po deltě řeky Dunaj:

Černé moře
Vplutí do Černého moře je možné jen na několika místech. Vody jsou zde velice mělké, vzhledem k obrovskému množství písku, které sem Dunaj neustále zanáší. Delta v podstatě neustále roste. V případě, že byste zde chtěli plout, je nutné se informovat o aktuální situaci. Nám se například u ústí kanálu St. George podařilo nasednout v hlavním toku na mělčinu, jelikož jsme o nesplavnosti tohoto kanálu nevěděli. Pobřeží Černého moře v Rumunsku je z převážné většiny dlouhá neobydlená písečná kosa. Bulharské pobřeží je naopak skalnaté a místy velice malebné. Především u mysu Kaliakra nebo například v chráněné oblasti kolem neolitických menhirů Beglik Tash. Za celých cca 20 dní jsme potkali pouze asi tři plachetnice, jinak zde není krom místních rybářů lovících malé rybky žádný provoz. Loď jsem na konci sezóny zazimoval v městě Tsarevo a nechal jí zde do léta roku 2019, kdy jsem se pro ní vrátil a odvezl zpět do České Republiky.

Ukázka z lodního deníku:
15.7. 2018 Ráno jsem se odhlásil z Rumunska. Kryštof a Mikuláš odjeli pryč. Vyplutí z Mangalie. Přepluli jsme hranice a zakotvili u pláže- koupání, hodně mušlí na břehu. Né igelity ve vodě, ale vybledlé řasy. Vašek vyprostil na nádech kotvu. Před tím proběhla kontrola pohraniční policie- musíme bez možnosti na břeh do Balciku, kdyby něco 16. kanál. Máme plout v bezpečné vzdálenosti od břehu.
Kotvení u bulharské vesnice Krapets
 
27.7. 2018 Celý den slabý vítr, takže motorování. Dopluli jsme na „plážičku“ jižně od Athopolu. Byla kamenitá a ošklivá, pak jsme vypluli na sever a zakotvili u skalnatého pobřeží – velké vlnění – odkotvení a zakotvení u krásné pláže s bývalou továrnou – večer oheň na pláži, grilujeme zeleninu. Chycení černomořské makrely.
Kotviště N42°8,9´ E27°52,6´

Galerie fotek z plavby po Černém moři v rumunských a bulharských vodách:

V blízké budoucnosti bych rád sestříhal a zveřejnil video z této plavby.

Pokud by někdo z Vás stál o detailnější info, neváhejte mě kontaktovat na mém emailu.  

1 Comment

Leave a Comment

Napsat komentář