Kanárské ostrovy- Las Palmas

9.9.2010
Zdravím,
v noci 4.9. z pátka na sobotu jsme připluli Viktorkou do Las Palmas- metropole Kanárských ostrovů. Plavba trvala sedm dní a byla příjemná a rychle ubíhala. Prakticky celou dobu nám foukal stálý pasát a my jsme pouze nastavili rejové plachty (to jsou ty velké obdélníkové, které se spouští ze stěžně dolů..) a na zadní vítr pluli vpřed. Jediný kdo si plavbu zprvu příliš neužíval byl Tomáš, kterého přepadla mořská nemoc. Já se pilně připravoval na španělské klima- učil jsem se jazyk, oholil se a tak.
Kotvíme v Las Palmas. Je tu nákladní přístav i přístav pro plachetnice, velká městská písečná plášť, pramálo turistů a domorodci slaví a slaví..každý den něco jiného. Zajímavé je vnitrozemí ostrova- na třídenním výletě jsme navštivili nejvyšší horu (cca1900m.n.m), trhali zralé ovoce (víno, broskev, banány..) a vůbec nic nám nescházelo. Někteří lidé tu dodnes žijí v jeskyních. Do zdejšího lávového kamene a sopečného prachu je pohodlné hloubit díry, a tak právě jeskyně jsou zde poměrně oblíbeným útočištěm před chladem i zimou. Byli jsme i na oslavách Nanebevzetí Panny Marie ve vnitrozemském městečku Teror- byly zde desetitisíce Španělů, kteří pili, slavili asi jako na Silvestra. Je to poutní město, a tak silnice z Las Palmas do něj byla pro dopravu uzavřená a proudily po ní davy lidí ve dne, v noci taky. Po cestě nechaly spousty odpadků, ale nic nám nenechaly. Na Viktorku chodí návštěvy. Dnes si jí byli prohlídnout a vyfotit celníci. Byla to nejspíš náhodná kontrola, ovšem je zajímavé že z celého Las Palmas si vybrali zrovna naší loď. Kapitán Ruda nás v zápětí uklidnil, že to je normální, že celníci navštíví Viktorku v každé zemi hned několikrát. Je příjemné být středem zájmu.
Zítra nebo pozítří uděláme s lodí asi desetidenní výlet na sousední ostrov Fuerteventura. Těším se moc. Je to přírodní rezervace a bude tam určitě krásná příroda. Dneska jsme proto doplnili zásoby pitné vody. Na celých Kanárech je nedostatek vody a na Fuerteventuře to platí dvojnásob. Lidé zde vodu odsolují, chytají déšť a v zimě hloubí jámy, do kterých dávají sníh, když ho náhodou troška v horách napadne. Posílám kanál, kočku a sebe v horách.
nohy

2 Comments

Leave a Comment

  1. Ahoj Vojto,
    jsem ráda, že si to užíváte.
    Deník jsme četli na chatě s Ivanou, Mirkou a Karlem.
    Všem se moc líbil. Moc tě všichni zdravíme z Prahy 2, Na Výtoni 2. Máma

Napsat komentář